Är du orolig? -Helt naturligt. Att reagera på om ens barn, vän, förälder eller partner åker till ett orodrabbat land är en förväntad och sund reaktion. Vi får även många mail av de som skall tjänstgöra utomlands, dvs av soldater och officerare. De är oroliga för sina anhöriga här hemma. Självklart är även alla ni välkomna att få ta del av vårat stöd på Invidzonen.
Har du tips som kan hjälpa andra? Maila oss!
Vad kan Invidzonen göra för att hjälpa till med din oro? När något händer
Invidzonen väljer att inte rapportera händelser på eget bevåg pga att vi inte får mer information än någon annan.
Om det skulle vara felaktiga uppgifter vi rapporterar om så kan det bli en obehaglig upplevelse på många sätt. Vi rekommenderar därför att man söker informationen på www.forsvarsmakten.se Här rapporteras händelser på ett korrekt sätt och uppdateras ofta efterhand.
Få en mentor/ett samtalsstöd, hitta någon i samma situation som du Här på Invidzonen har vi samtalsstödjare. Dvs "outbildade" personer som kan fungera som "mentorer" åt en annan hemmavarande.
Dessa har varit med om / är med om att någon i deras närhet tjänstgör
utomlands och de har anmält sitt intresse att delge sina erfarenheter.
Detta nätverk har visat sig vara ett lyckat koncept, eftersom man då talar till någon som har liknande känslor och erfarenheter.
Igenkännande läker. Vi kan chatta, maila, prata i telefon eller ses. Våra samtalsstöd består av andra anhöriga som är erfarna och har
upplevt ett brett spektra av känslor och situationer. De volontärer som
arbetar på Invidzonen gör detta för att få en mening med sin erfarenhet,
för viljan att göra skillnad och hjälpa någon annan. Vi arbetar under tystnadsplikt och du kan vara anonym. Maila till oss, antingen lokalt eller nationellt!
Diskutera i forumet Vi har vårat forum och vi har varandra. Här skriver anhöriga om sina tankar och känslor, där är det alltid uppdaterat med hur vi mår. Vi känner igen oss i varandras situationer, och med det blir det lättare att förklara sin känsla som anhörig. Då forumet är en öppen plats ber vi er att inte skriva utlämnande inormation om dig själv. I det fall du känner att du vill maila någon på forumet kan du höra av dig till oss på info@invidzonen.se. Vi kan försöka hjälpa dig att få en mailadress till den anhörig som du vill kontakta. Forumet har hjälpt många genom våra tre år, och dagligen uppdateras sidan med nya inlägg. Vi på Invidzonen förbehåller oss rätten att redigera och ta bort stötande och/eller utlämnande inlägg. Alltså; lämna inte ut din mailadress, telefonnummer etc där. >>Länk till forumet.
Starta en blogg Invidzonen uppmuntrar att starta en blogg och skriva om sin tillvaro. I och med detta kan du få skriva av dig och även hjälpa andra. Vill du läsa andras bloggar? Kolla in vårt bloggstall!
Känner du att oron börjar ta över ditt liv? Vi har ett samarbete med Svenska Soldathems förbundet. De kan erbjuda kvalitativt och
professionellt stöd hos en utbildad samtalsterapeut. Man kan få kostnadsfria samtal via telefon om det förenklar. Detta har varit mycket framgångsrikt för personer med mycket oro. De erbjuder bla samtalsstöd och bra, kompetent hjälp vid kris, eller oro. >>Länk till kontaktuppgifter Svenska soldathemsförbundet kan även erbjuda krishantering och stresshantering som man i ett första skede tar telefonledes. I det fall de anser att man behöver ytterligare hjälp kan de bekosta en resa till dem över tex en helg och får möjligheten gå igenom ett program som handlar om just detta. Svenska Soldathemsförbundet arrangerar även träffar för anhöriga löpande och ofta är Invidzonen med på dessa träffar. Se deras hemsida, www.soldathem.org för uppdaterad info om kommande träffar.
Känns det övermäktigt att orka med alla "måsten" hemma? Läs gärna vår artikel om rotavdraget och de möjligheter som finns i och med detta.>>Länk till artikeln. Maila oss gärna om du känner att du behöver hjälp. Möjligheterna är många när vi är många som hjälps åt.
Finns det någon att ringa? Invidzonen har inget journummer ännu, men du är välkommen att ringa Cesilia Karlsson på 0761-779930 när du vill. I det fall vi inte kan ta ditt samtal lämnar du bara ett meddelande så återkommer hon så snart som möjligt. Du kan även ringa till vxl: 08-400 20 388, eller maila info@invidzonen.se.
Fredsbaskrarna har en kamratsstödsjour med telefon och mail som man som anhörig får ringa till. >>Länk till kontaktuppgifter
Några rader från Cesilia Karlsson om Invidzonens stöd Hej, tack för att du besöker Invidzonens sida, och i och med det gör den levande. Jag hoppas du känner att vi kan hjälpa just dig. Det händer mycket nu i "anhörigstödsvärlden". Både arbetsgivaren, press och media samt omkringliggande organisationer tar frågan på stort allvar i och med ökad orolighet och ökade händelser på plats. Vi på Invidzonen hejjar på projekten och försöker underlätta för att stödet skall blir så bra som möjligt. Men, det är en föränderlig värld och stödet behöver följa behovet.
Invidzonen är en mjuk organisation som kan böjas och bändas efter önskemål. Därför hoppas jag att du som känner att något saknas, hör av dig till oss. Vi kan påverka, utföra och hitta nya kanaler. Jag vill förtydliga varför Invidzonen finns. Vi finns för alla anhöriga (partners, barn, föräldrar, vänner, kollegor) till utlandtjänstgörande på alla områden i hela världen. Vi finns för soldater som vill hjälpa sina anhöriga här hemma också.
Jag vill förtydliga att vi har ett växande och aktivt nätverk för alla som behöver stöd. I takt med att Invidzonen växer utökas även våra resurser.
Det stödet utgör själva kärnan i vår verksamhet.
Glöm inte att tipsa andra om vår organisation. Det är fortfarande långt ifrån alla som vet att vi finns. Välkommen när du vill. Cesilia Karlsson Grundare av Invidzonen
|